A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) ma közölt előrejelzése szerint a magyar gazdaság növekedése jövőre kicsivel 2% felett lehet, és még 2026-ban sem fogja elérni a 3%-ot.
Donald Trump 100 százalékos vámokkal fenyegette meg a BRICS-országok tömörülését, miután felmerült, hogy közös valutát hoznának létre. Az Egyesült Államok megválasztott elnöke kemény fellépést ígér a dollár dominanciáját veszélyeztető törekvésekkel szemben - tudósított a CNN.
A "Portfólió-ajánlók" sorozatunk keretében minden hónapban arról kérdezzük a hazai alapkezelőket, hogyan állítanának össze egy közepes kockázatvállalású, középtávra szóló, fiktív modellportfóliót. Az alábbiakban az OTP Alapkezelő írását olvashatják:
Bár rengeteg adat jött az USA-ból, összességében a kép egyértelmű. Az infláció csökkenése megállt valamivel 2% felett, miközben a fogyasztóknak köszönhetően az amerikai gazdaság továbbra is erős. A vállalati szektorban azonban már látszódnak repedések, ezt mutatja az is, hogy a harmadik negyedévben stagnáltak a vállalati profitok. A munkapiac továbbra is rendben van viszont.
A japán kormány kedden közzétette novemberi havi gazdasági jelentését, amelyben fenntartotta korábbi értékelését a gazdaság mérsékelt csökkenéséről. A jelentés ugyanakkor felhívja a figyelmet az amerikai gazdaságpolitika változásainak lehetséges hatásaira, valamint egyéb kockázati tényezőkre is.
„A gazdaság, te hülye!” – ez az elhíresült szlogen, amelyet James Carville politikai stratéga talált ki, segített Bill Clintonnak 1992-ben legyőzni George H.W. Bush elnököt, és most egy újabb amerikai elnökválasztási eredményre ad magyarázatot. A gazdaság kiemelt szerepet játszott az idei választáson, megteremtve a feltételeket nemcsak ahhoz, hogy Donald Trump legyőzze Kamala Harrist, és hogy a republikánusok megszerezzék az irányítást a szenátus és a képviselőház felett, hanem esetleg ahhoz is, hogy egy ellenelit új hatalmi struktúrát vezessen be.
Januárban iktatják be az Egyesült Államok új elnökét, Donald Trumpot. A republikánusok teljes győzelmet arattak a november eleji választáson, az újabb Trump-éra pedig alapjaiban változtat meg sok mindent a világ vezető hatalmánál, egyebek mellett a befektetések világa is alapjaiban átalakulhat. Egészen más iparágak és más vezető vállalatok kerülhetnek a rivaldafénybe a Biden-korszakhoz képest, elég arra gondolni, hogy háttérbe szorulhat a megújuló energiatermelés, miközben a fosszilis ipar vezetői dörzsölhetik a tenyerüket. De ez csak egy példa - számos területen jöhet paradigmaváltás, elemzésünkben most egy olyan területtel foglalkozunk, amit talán még nem igazán vettek észre és áraztak be a piacok.
A Morgan Stanley szerint tovább ralizhat az S&P 500 index, a pénzügyi szektor részvényei pedig továbbra is vonzó befektetési célpontok maradhatnak, ugyanis a befektetési bank elemzői optimisták az amerikai gazdaság kilátásait illetően, és úgy vélik, hogy a vállalati nyereségek növekedése folytatódhat a következő években.
Ha ma is folytatódik az eső széria az aranynál, akkor akár három éve a legrosszabb hetet zárhatja a nemesfém árfolyama. Az arany árának esését az erősödő amerikai dollár és a Federal Reserve vártnál visszafogottabb kamatcsökkentésre vonatkozó várakozásai okozzák elsősorban.
Jerome Powell szerint a Fed megközelítését a folyamatos gazdasági növekedéssel, a stabil munkaerőpiaccal és a még mindig 2 százalék feletti inflációval indokolta. Azt is hangsúlyozta, hogy a központi bank óvatosan mérlegelheti a következő lépéseket.
A múlt heti gyengülés óta egyelőre nem bírt érdemben visszaerősödni a forint, napok óta 410 környékén van az árfolyam. Ma délutánig jó napja volt a forintnak, az EURHUF 410 alá jött, ahogy a dollárerősödés elakadt, ám ez nem tartott sokáig, az amerikai inflációs adatot követően a dollár ismét erősödni kezdett, ami nem tett jót a forintnak. Az esti órákra valamelyest visszaerősödött a forint, a 408-as szint alá az euróval szemben.
A Wall Streetet segítené a kulcsfontosságú banki szabályozás kevésbé szigorú változata, amely Donald Trump megválasztott amerikai elnök hivatalba lépése után várható - közölte a Citigroup vezérigazgatója, Jane Fraser.
Joe Biden leköszönő elnök legjelentősebb gazdaságpolitikai öröksége az elszálló költségvetési hiány: békeidőben akkora deficitet még egy kormány sem hozott össze, mint a jelenlegi. A kiadásokat a kamatköltségek emelkedése és a hadügyi kiadások emelkedésének szükségessége is megdobta, ám a demokrata kormány emellett szociális- és egészségügyi programokra is sokkal többet költött elődeinél. A költségvetési élénkítés alighanem hozzájárult a gazdasági növekedéshez, de Biden intézkedései között találunk olyat, amelynek növekedésgerjesztő hatása ennél is jelentősebb és tartósabb lehetett, holott nem is ez volt a célja. Nemcsak magában a gazdaságban, de a gazdaságpolitikában is történelmi jelentőségű volt az elmúlt négy év.
A "Portfólió-ajánlók" sorozatunk keretében minden hónapban arról kérdezzük a hazai alapkezelőket, hogyan állítanának össze egy közepes kockázatvállalású, középtávra szóló, fiktív modellportfóliót. Az alábbiakban a K&H Alapkezelő írását olvashatják:
A közlekedési eszközöktől tisztított tartós fogyasztási cikkek rendelésállománya szépen növekszik már második hónapja. Ez alapján az amerikai növekedéssel nem láthatóak egyelőre érdemi problémák.
Miután az amerikai jegybank elkezdte a kamatcsökkentési ciklusát, mindenki arról kezdett el beszélni, hogy nagy dollárgyengülés következhet. Ennek ellenére a dollár továbbra is erősödik és egyelőre nem lehet látni ennek a végét, ez pedig a világ többi részére is rányomja a bélyegét, ahogy Magyarországra is. Meddig tarthat a dollár erősödése és mi foghatja meg az emelkedő trendet?
Intenzív szakaszában van a háború.
Pedig nemsokára abba kell hagyni a vásárlást.
2 éven belül meg is érkezhetnek az első példányok.
Szökevényként tartották számon Rijádban.
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.
Miért csökken a közvetlen külföldi tőkebefektetések volumene?
Meddig nőhet még?