Bár idáig minden a dollár mellett szólt, azonban Trump elnök legfrissebb intézkedései itt is felkavarják az állóvizet. Vajon van esély arra, hogy elinduljon a nagy dollárgyengülés? Ha ez megtörténne az számos befektetésünk, de még a forint sorsát is megváltoztathatná. Mutatjuk a lehetőségeket.
A brutálisan erős amerikai gazdaság és Trump-elnök vámpolitikája miatt megállíthatatlannak tűnik a dollár erő, miközben sem Európában, sem Kínában nem látszik beindulni a növekedési motor. Eközben a piac egyre biztosabbra veszi, hogy a Fed megállhat a kamatcsökkentéssel, aminek az olyan feltörekvőpiaci devizák isszák meg a levét, mint amilyen a forint is. Ennek fényében nem csoda, hogy már 406 fölött is járt a forint a dollárral szemben.
A Goldman Sachs szerint akár 1 alá is gyengülhet az euró a dollárral szemben. Az erős amerikai gazdasági növekedés és Trump elnök vámpolitikája alapjaiban rajzolhatja át a devizapiaci körképet a világban.
2024-ben a globális geopolitika és az egyes országok politikája jelentős változásokon ment keresztül. A világgazdaságban is egyszerre látni jelentős gyengeségeket, köztük Európában és Kínában, valamint figyelemre méltó fényes pontokat, különösen az Egyesült Államokban. 2025-ben a fejlemények lehetséges kimenetelének spektruma tovább fog szélesedni.
Az Egyesült Államok kereskedelmi deficitje jelentősen megnövekedett novemberben, elsősorban a vállalatok fokozott importtevékenysége miatt. A cégek feltehetően Donald Trump megválasztott elnök vámemelési fenyegetéseire reagáltak így. Bár az export rekordszintre emelkedett, ez nem tudta ellensúlyozni a megnövekedett importot.
A múlt héten nagyot gyengült a forint a vezető devizákkal szemben, miközben az amerikai és az európai tőzsdéken a hét során inkább oldalazó mozgásokat láttunk. Az új év első teljes hete azonban már adatok szintjén is komoly meglepetéseket tartogathat, hiszen a magyar ipari termelés és kiskereskedelmi forgalom mellett számos olyan amerikai adat is érkezik, amelyeket az amerikai fogyasztó állapotáról árul el fontos információkat.
A "Portfólió-ajánlók" sorozatunk keretében minden hónapban arról kérdezzük a hazai alapkezelőket, hogyan állítanának össze egy közepes kockázatvállalású, középtávra szóló, fiktív modellportfóliót. Az alábbiakban a Raiffeisen Alapkezelő írását olvashatják:
A washingtoni Capitolium 2021. január 6-i ostroma után úgy tűnt, saját pártjában is kitaszítottá válhat Donald Trump, aki 2020-as választási veresége után csalást kiáltott. 2024 azonban Trump drámai és ellentmondásos visszatérésének éveként fog bevonulni a történelemkönyvekbe – nem véletlen, hogy a Time magazin 2016 után ismét az egykori ingatlanmágnást tette meg az év emberének, aki Ronald Reagan után második elnökként nemrég megkongathatta a Wall Street-i tőzsde nyitóharangját. Ám Trump első ciklusához képest jövőre komolyabb kihívásokkal fog szembenézni gazdasági, valamint bel- és külpolitikai fronton egyaránt, cserébe viszont a kormányában kisebb ellenállásba ütközhetnek a javaslatai hű szövetségeseinek és részletes terveiknek hála – bár ebből a szempontból a Kongresszus más tészta. Mi több, az amerikai gazdasági és médiaelit szintén másképp kezd viszonyulni hozzá, noha világszerte már többé-kevésbé kiismerték Trump működését, akit az örökségének bebiztosítása is foglalkoztathat második ciklusa során.
Az amerikai gyártók és szolgáltatók optimistán tekintenek a 2025-ös évre, a recesszióból való kilábalást és növekedést várva. Az Institute for Supply Management (ISM) legfrissebb felmérése szerint mind a feldolgozóipar, mind a szolgáltatási szektor vezetői a bevételek, a foglalkoztatás és a beruházások bővülésére számítanak, bár a növekedés üteme várhatóan elmarad a 2024-es szinttől.
Az amerikai szolgáltatóipar aktivitása a leggyorsabb ütemben bővül 2021 októbere óta, miközben a gyártási szektor visszaesése tovább fokozódik. Az S&P Global legfrissebb adatai szerint a szolgáltatások növekedése lendületet ad az amerikai gazdaságnak, noha a gyártók számára emelkedő költségek és a várható vámok árnyékolják be a kilátásokat – írja a Bloomberg.
Az imént közzétették az ISM szolgáltatóipari beszerzésiemendzser-indexét, amely jóval gyengébb lett a várakozásoknál. Ez azt mutajta, hogy az amerikai gazdaság legnagyobb szektorának teljesítménye gyengült novemberben.
A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) ma közölt előrejelzése szerint a magyar gazdaság növekedése jövőre kicsivel 2% felett lehet, és még 2026-ban sem fogja elérni a 3%-ot.
Donald Trump 100 százalékos vámokkal fenyegette meg a BRICS-országok tömörülését, miután felmerült, hogy közös valutát hoznának létre. Az Egyesült Államok megválasztott elnöke kemény fellépést ígér a dollár dominanciáját veszélyeztető törekvésekkel szemben - tudósított a CNN.
A "Portfólió-ajánlók" sorozatunk keretében minden hónapban arról kérdezzük a hazai alapkezelőket, hogyan állítanának össze egy közepes kockázatvállalású, középtávra szóló, fiktív modellportfóliót. Az alábbiakban az OTP Alapkezelő írását olvashatják:
Bár rengeteg adat jött az USA-ból, összességében a kép egyértelmű. Az infláció csökkenése megállt valamivel 2% felett, miközben a fogyasztóknak köszönhetően az amerikai gazdaság továbbra is erős. A vállalati szektorban azonban már látszódnak repedések, ezt mutatja az is, hogy a harmadik negyedévben stagnáltak a vállalati profitok. A munkapiac továbbra is rendben van viszont.
A japán kormány kedden közzétette novemberi havi gazdasági jelentését, amelyben fenntartotta korábbi értékelését a gazdaság mérsékelt csökkenéséről. A jelentés ugyanakkor felhívja a figyelmet az amerikai gazdaságpolitika változásainak lehetséges hatásaira, valamint egyéb kockázati tényezőkre is.
A következő két hétben újabb egyeztetés jöhet a háború lezárásáról.
Tíz év alatt az internetes oldalak 40 százaléka tűnt el.
Az élelmiszerárakról is beszélt a miniszter.
Gyakorlati tapasztalatok és példák egy egész napon át.
Még egyes vezetők is kiakadtak a levél tartalmán.
A magyar bankoknak lépniük kell!
Attól függ, mit nézünk.
Rossz hírek jöttek az iparból.