Jerome Powell szerint a Fed megközelítését a folyamatos gazdasági növekedéssel, a stabil munkaerőpiaccal és a még mindig 2 százalék feletti inflációval indokolta. Azt is hangsúlyozta, hogy a központi bank óvatosan mérlegelheti a következő lépéseket.
A múlt heti gyengülés óta egyelőre nem bírt érdemben visszaerősödni a forint, napok óta 410 környékén van az árfolyam. Ma délutánig jó napja volt a forintnak, az EURHUF 410 alá jött, ahogy a dollárerősödés elakadt, ám ez nem tartott sokáig, az amerikai inflációs adatot követően a dollár ismét erősödni kezdett, ami nem tett jót a forintnak. Az esti órákra valamelyest visszaerősödött a forint, a 408-as szint alá az euróval szemben.
A Wall Streetet segítené a kulcsfontosságú banki szabályozás kevésbé szigorú változata, amely Donald Trump megválasztott amerikai elnök hivatalba lépése után várható - közölte a Citigroup vezérigazgatója, Jane Fraser.
Joe Biden leköszönő elnök legjelentősebb gazdaságpolitikai öröksége az elszálló költségvetési hiány: békeidőben akkora deficitet még egy kormány sem hozott össze, mint a jelenlegi. A kiadásokat a kamatköltségek emelkedése és a hadügyi kiadások emelkedésének szükségessége is megdobta, ám a demokrata kormány emellett szociális- és egészségügyi programokra is sokkal többet költött elődeinél. A költségvetési élénkítés alighanem hozzájárult a gazdasági növekedéshez, de Biden intézkedései között találunk olyat, amelynek növekedésgerjesztő hatása ennél is jelentősebb és tartósabb lehetett, holott nem is ez volt a célja. Nemcsak magában a gazdaságban, de a gazdaságpolitikában is történelmi jelentőségű volt az elmúlt négy év.
A "Portfólió-ajánlók" sorozatunk keretében minden hónapban arról kérdezzük a hazai alapkezelőket, hogyan állítanának össze egy közepes kockázatvállalású, középtávra szóló, fiktív modellportfóliót. Az alábbiakban a K&H Alapkezelő írását olvashatják:
A közlekedési eszközöktől tisztított tartós fogyasztási cikkek rendelésállománya szépen növekszik már második hónapja. Ez alapján az amerikai növekedéssel nem láthatóak egyelőre érdemi problémák.
Miután az amerikai jegybank elkezdte a kamatcsökkentési ciklusát, mindenki arról kezdett el beszélni, hogy nagy dollárgyengülés következhet. Ennek ellenére a dollár továbbra is erősödik és egyelőre nem lehet látni ennek a végét, ez pedig a világ többi részére is rányomja a bélyegét, ahogy Magyarországra is. Meddig tarthat a dollár erősödése és mi foghatja meg az emelkedő trendet?
A héten több fontos piacmozgató adat érkezik. A legfrissebb makronaptárunkban megmutatjuk, melyik napokon érkeznek a legfontosabb adatok, és milyen eseményekre kell figyelnie a befektetőknek ezen a héten.
Hasonló témákkal is foglalkozunk a november 6-i Portfolio Investment Day 2024 konferenciánkon, amelyen a részvétel regisztráció után ingyenes. Jelentkezés és regisztráció itt.
Az elmúlt hetekben jelentős változások történtek az amerikai gazdasággal és kamatpolitikával kapcsolatos várakozásokban, amelyek együttesen a kötvénypiacot is a feje tetejére állították. Márpedig amikor a kötvénypiacokon trendforduló van, az számos más eszközosztályban is új trendeket tud elindítani. Megmutatjuk, hogy ez mit jelent a részvénybefektetéseknek és azt is, hogy ebben a helyzetben milyen eszközosztályok teljesíthetnek jól.
Az elmúlt időszakban mindenki biztosra vette, hogy az inflációt legyőztük és már csak a növekedés miatt kell aggódni. Azonban a kínai lazítás, globális kamatcsökkentések és a vártnál jobb amerikai gazdasági teljesítmény miatt elképzelhető, hogy az eddig fennálló narratíva már nem életképes. Vagy mégis? Elképzelhető, hogy a következő időszak a narratívák harcáról fog szólni a tőzsdéken és amíg nincs egyértelmű győztes, addig az irányt sem lehet majd megmondani.
Az elmúlt hetekben nagyot emelkedtek a fejlett és fejlődő kötvénypiaci hozamok éppen egy olyan helyzetben, amikor már mindenki legyőzöttnek tekintette az inflációt, és a növekedés került középpontba. Vajon ez csak egyszeri fellángolás, vagy új kötvénypiaci trendek indultak el globálisan és hazánkban is? Mutatjuk az okokat és a lehetőségeket.
Az amerikai gazdaság kiváló teljesítménye a csökkenő inflációval párosulva nem indokolja azt, hogy az amerikai jegybanknak gyorsan kellene kamatot csökkentenie. Azonban elképzelhető, hogy van egy háttérben meghúzódó sérülékenységi pont, ami a Fed-et akár arra kényszerítheti, hogy a mostani kedvező helyzetet használva - kimondatlanul is -, hosszabb távú stabilitási kérdésekkel foglalkozzon.
Tegnap másfél éves mélypontra gyengült a forint az euróval szemben a kedvezőtlen nemzetközi hangulatban, az euró ismét 400 euróba kerül. Ma reggel is 400 felett kezdett, majd benézett a kerek szint alá. A dollár erősödik az euróval szemben, ami nem jelent jót a forint számára. A mai napon az Egyesült Államokból jönnek nagyon fontos adatok, amelyen szintén hatással lehetnek a kereskedésre.
Az Egyesült Államok keleti partján található kikötőkben sztrájkba léptek a dokkmunkások, ami jelentős fennakadásokat okoz az ország tengeri kereskedelmében. A Nemzetközi Hosszútávfuvarozók Szövetségének (ILA) munkabeszüntetése Maine-től Texasig több tucat kikötőt érint, blokkolva az élelmiszerek és autók szállítását is. A sztrájk naponta akár 5 milliárd dolláros kárt is okozhat az amerikai gazdaságnak.
Az elmúlt napok sorozatos forintgyengülése folytatódott kedden is. A kora délutáni órákban a forint 398 felett az euróval szemben, ami új kéthavi forintmélypont. Ebben a Fed-elnök lassabb kamatvágásra utaló tegnapi beszéde, a dollár határozott erősödése, és az is szerepet játszik, hogy a Fehér Ház információi szerint Irán rövidesen ballisztikus rakétákkal fogja megtámadni Izraelt. A dollár ereje miatt a dollár/forint jegyzések 360-ig ugrottak, ami új egyhavi forintmélypontot jelent.
Elkezdődött az év utolsó negyedéve. Érdemes megnézni, hogy az évközi szezonalitás alapján hogyan teljesíthetnek a befektetéseink. Most azonban különleges a helyzet, hiszen a nyakunkon az amerikai elnökválasztás, ami új trendeket indíthat el, de akár ketté is törtheti a meglévőeket. Megmutatjuk, hogy mindezeket figyelembe véve melyek azok a befektetések, amelyek érdekesek lehetnek októberben.
A háború eszkalációjáról szóló tudósításunk folyamatosan frissül.
NATO-tagországok is kapnának területet.
Kemény kihívásokkal kell megküzdenie Brüsszelnek.
Erre figyel az ország.
A LIBE Bizottság a magyar jogállamiság miatt lépett, a kormány felháborodott.
Mi lesz a nyugdíjakkal?
Hogy látja a cég jövőjét az elnök-vezérigazgató?
Bindulhat a trükközés?