Az Egyesült Államok kereskedelmi deficitje jelentősen megnövekedett novemberben, elsősorban a vállalatok fokozott importtevékenysége miatt. A cégek feltehetően Donald Trump megválasztott elnök vámemelési fenyegetéseire reagáltak így. Bár az export rekordszintre emelkedett, ez nem tudta ellensúlyozni a megnövekedett importot.
A múlt héten nagyot gyengült a forint a vezető devizákkal szemben, miközben az amerikai és az európai tőzsdéken a hét során inkább oldalazó mozgásokat láttunk. Az új év első teljes hete azonban már adatok szintjén is komoly meglepetéseket tartogathat, hiszen a magyar ipari termelés és kiskereskedelmi forgalom mellett számos olyan amerikai adat is érkezik, amelyeket az amerikai fogyasztó állapotáról árul el fontos információkat.
A "Portfólió-ajánlók" sorozatunk keretében minden hónapban arról kérdezzük a hazai alapkezelőket, hogyan állítanának össze egy közepes kockázatvállalású, középtávra szóló, fiktív modellportfóliót. Az alábbiakban a Raiffeisen Alapkezelő írását olvashatják:
A washingtoni Capitolium 2021. január 6-i ostroma után úgy tűnt, saját pártjában is kitaszítottá válhat Donald Trump, aki 2020-as választási veresége után csalást kiáltott. 2024 azonban Trump drámai és ellentmondásos visszatérésének éveként fog bevonulni a történelemkönyvekbe – nem véletlen, hogy a Time magazin 2016 után ismét az egykori ingatlanmágnást tette meg az év emberének, aki Ronald Reagan után második elnökként nemrég megkongathatta a Wall Street-i tőzsde nyitóharangját. Ám Trump első ciklusához képest jövőre komolyabb kihívásokkal fog szembenézni gazdasági, valamint bel- és külpolitikai fronton egyaránt, cserébe viszont a kormányában kisebb ellenállásba ütközhetnek a javaslatai hű szövetségeseinek és részletes terveiknek hála – bár ebből a szempontból a Kongresszus más tészta. Mi több, az amerikai gazdasági és médiaelit szintén másképp kezd viszonyulni hozzá, noha világszerte már többé-kevésbé kiismerték Trump működését, akit az örökségének bebiztosítása is foglalkoztathat második ciklusa során.
Az amerikai gyártók és szolgáltatók optimistán tekintenek a 2025-ös évre, a recesszióból való kilábalást és növekedést várva. Az Institute for Supply Management (ISM) legfrissebb felmérése szerint mind a feldolgozóipar, mind a szolgáltatási szektor vezetői a bevételek, a foglalkoztatás és a beruházások bővülésére számítanak, bár a növekedés üteme várhatóan elmarad a 2024-es szinttől.
Az amerikai szolgáltatóipar aktivitása a leggyorsabb ütemben bővül 2021 októbere óta, miközben a gyártási szektor visszaesése tovább fokozódik. Az S&P Global legfrissebb adatai szerint a szolgáltatások növekedése lendületet ad az amerikai gazdaságnak, noha a gyártók számára emelkedő költségek és a várható vámok árnyékolják be a kilátásokat – írja a Bloomberg.
Az imént közzétették az ISM szolgáltatóipari beszerzésiemendzser-indexét, amely jóval gyengébb lett a várakozásoknál. Ez azt mutajta, hogy az amerikai gazdaság legnagyobb szektorának teljesítménye gyengült novemberben.
A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) ma közölt előrejelzése szerint a magyar gazdaság növekedése jövőre kicsivel 2% felett lehet, és még 2026-ban sem fogja elérni a 3%-ot.
Donald Trump 100 százalékos vámokkal fenyegette meg a BRICS-országok tömörülését, miután felmerült, hogy közös valutát hoznának létre. Az Egyesült Államok megválasztott elnöke kemény fellépést ígér a dollár dominanciáját veszélyeztető törekvésekkel szemben - tudósított a CNN.
A "Portfólió-ajánlók" sorozatunk keretében minden hónapban arról kérdezzük a hazai alapkezelőket, hogyan állítanának össze egy közepes kockázatvállalású, középtávra szóló, fiktív modellportfóliót. Az alábbiakban az OTP Alapkezelő írását olvashatják:
Bár rengeteg adat jött az USA-ból, összességében a kép egyértelmű. Az infláció csökkenése megállt valamivel 2% felett, miközben a fogyasztóknak köszönhetően az amerikai gazdaság továbbra is erős. A vállalati szektorban azonban már látszódnak repedések, ezt mutatja az is, hogy a harmadik negyedévben stagnáltak a vállalati profitok. A munkapiac továbbra is rendben van viszont.
A japán kormány kedden közzétette novemberi havi gazdasági jelentését, amelyben fenntartotta korábbi értékelését a gazdaság mérsékelt csökkenéséről. A jelentés ugyanakkor felhívja a figyelmet az amerikai gazdaságpolitika változásainak lehetséges hatásaira, valamint egyéb kockázati tényezőkre is.
„A gazdaság, te hülye!” – ez az elhíresült szlogen, amelyet James Carville politikai stratéga talált ki, segített Bill Clintonnak 1992-ben legyőzni George H.W. Bush elnököt, és most egy újabb amerikai elnökválasztási eredményre ad magyarázatot. A gazdaság kiemelt szerepet játszott az idei választáson, megteremtve a feltételeket nemcsak ahhoz, hogy Donald Trump legyőzze Kamala Harrist, és hogy a republikánusok megszerezzék az irányítást a szenátus és a képviselőház felett, hanem esetleg ahhoz is, hogy egy ellenelit új hatalmi struktúrát vezessen be.
Januárban iktatják be az Egyesült Államok új elnökét, Donald Trumpot. A republikánusok teljes győzelmet arattak a november eleji választáson, az újabb Trump-éra pedig alapjaiban változtat meg sok mindent a világ vezető hatalmánál, egyebek mellett a befektetések világa is alapjaiban átalakulhat. Egészen más iparágak és más vezető vállalatok kerülhetnek a rivaldafénybe a Biden-korszakhoz képest, elég arra gondolni, hogy háttérbe szorulhat a megújuló energiatermelés, miközben a fosszilis ipar vezetői dörzsölhetik a tenyerüket. De ez csak egy példa - számos területen jöhet paradigmaváltás, elemzésünkben most egy olyan területtel foglalkozunk, amit talán még nem igazán vettek észre és áraztak be a piacok.
A Morgan Stanley szerint tovább ralizhat az S&P 500 index, a pénzügyi szektor részvényei pedig továbbra is vonzó befektetési célpontok maradhatnak, ugyanis a befektetési bank elemzői optimisták az amerikai gazdaság kilátásait illetően, és úgy vélik, hogy a vállalati nyereségek növekedése folytatódhat a következő években.
Ha ma is folytatódik az eső széria az aranynál, akkor akár három éve a legrosszabb hetet zárhatja a nemesfém árfolyama. Az arany árának esését az erősödő amerikai dollár és a Federal Reserve vártnál visszafogottabb kamatcsökkentésre vonatkozó várakozásai okozzák elsősorban.
Készek vagyunk megvédeni értékeinket - mondta Davosban Dombrovskis.
Donald Trump lépéseire figyelnek a befektetők.
Akármennyire is sok hiba van a WHO működésével, a fejlődő világból bármikor jöhet egy újabb járvány.
Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború aktualitásaival.
Hatalmas fejlesztés készülődik.
Ez is egy létező forgatókönyv.
Mire számíthatnak a bértárgyaláson?
Az orosz haderő elérte az ukrán véderő egyik legfontosabb városát.